9 травня - День Європи – день миру та єдності на європейському континенті – одночасно з країнами Європейського Союзу. В цей день ми згадуємо про історію європейської інтеграції, як народи, що свого часу ворогували, зуміли об’єднатися заради спільного майбутнього. Але спочатку День Європи відзначався 5 травня, адже саме в цей день в 1949 році Лондонською Угодою, підписаною десятьма країнами-засновниками була створена Рада Європи.
Після завершення Другої світової війни європейські країни почали продумувати принципи політичної співпраці та економічної кооперації. Для економічного відновлення варто було забути про історичну ворожнечу, зокрема між Францією та Німеччиною, та почати спільними зусиллями будувати єдине майбутнє.
Одним з тих, хто запропонував втілити спільний європейський проєкт на практиці, був міністр закордонних справ Франції Робер Шуман, який виступив з ініціативою налагодити в Європі спільну координацію та контроль за важкою промисловістю. Він запропонував розробити принципи спільної політики для досягнення солідарності в цій окремій галузі.
9 травня 1950 року було підписано документ, який увійде в історію як «Декларація Шумана», що пропонувала створити Європейську спільноту вугілля і сталі. Але обов’язковою умовою для цього було франко-німецьке замирення.
За задумом Шумана, Франція, Німеччина та інші європейські країни мали передати управління виробництвом вугілля та сталі єдиному органу. Унаслідок такого об’єднання ключові галузі військової промисловості також мали перейти під спільний контроль, що унеможливило б підготовку окремої країни до нової війни.
Економічна інтеграція між Францією та Німеччиною згодом поширилася на інші країни Західної Європи. У квітні 1951 року було підписано Паризьку угоду, яка заснувала Європейську спільноту вугілля і сталі. Співзасновниками спільноти були Франція, Федеративна Республіка Німеччина, Італія, Бельгія, Нідерланди та Люксембург. Угода вступила в дію вже у 1952 році та була чинною до 2002 року. Організація була відкрита для інших європейських країн.
День Європи вперше було визнано святом Радою Європи у 1964 році. Вже у 1985 році Європейські спільноти визнали День Європи святом у ЄС. Дату 9 травня було обрано не випадково, а щоб вшанувати внесок Роберта Шумана в євроінтеграцію. На засіданні в Мілані у червні 1985 року Європейська Рада затвердила День Європи як святковий разом з прапором Європи. Європейський Парламент визнав День Європи у 2008 році. Свято Дня Європи є одним із символів Євросоюзу — прапор, валюта євро, гімн та лозунг.
В Україні День Європи почали святкувати ще у 2003 році. Враховуючи події Євромайдану та підписання Україною Угоди про Асоціацію з ЄС у 2014 році, це свято набуло не просто символічного значення. У червні 2022 року Україна отримали кандидатський статус ЄС та подала заявку на вступ до Європейського Союзу.
Українці вже довели власною боротьбою проти російських окупантів свою європейську ідентичність. І те, що сьогодні ми святкуємо День Європи разом з ЄС, є значимою подією.